Lyhyt jatko 7.9.2010 ilmestyneeseen tarinaan "Sananen Sonck -suvun tiimoilta";Poika Henrik Henrikinpoika Sonck lahjoitti 1653 Rauman kirkkoon teettämänsä epitafin, muistotaulun, jonka alaosaan on perheenjäsenet maalattu rintakuvina.
Epitafin lahjoittajan kauppias Henrik Henrikinpoika Sonckin tiedetään olleen mukana Tanskan sodassa ja jääneen vangiksi. Myöhemmin hän asettui asumaan Tukholmaan. Mahdollisesti Sonckin suvun muotokuvia on ollut myös Oulun tuomiokirkossa: vuonna 1658 Henrik Sonck lahjoitti Oulun kirkkoon kolme muotokuvaa (conterpheior).

Sonckin perheen epitafimaalauksesta on todettu, että se on pystytetty
lahjoittajan isän Henrik Andersinpoika Sonckin muistoksi. Itse teoksessa
on säilynyt merkintä lahjoittajasta ja lahjoitusvuodesta. Siinä ei sitä
vastoin ole merkintää siitä, kenen muistoksi epitafi on teetetty. Myös
1700-luvun puolivälissä tehdyssä Rauman kirkon muinaismuistojen
inventoinnissa mainitaan vain lahjoittaja ja toistetaan
epitafilaitteessa oleva teksti: ”thetta Epithaphium skiänckt och förärdt
Henric Sonck”. Inventointikertomuksesta käy ilmi, että Sonckin epitafi
oli kirkon eteläseinällä. Kirkon eteläpuolella, sakastin oven edessä
kuorissa, sijaitsi myös Sonckin suvulle perimyksen kautta kuulunut
muurihauta.Keskellä olevien aikuisten poikien on tulkittu esittävän Henrik Andersinpoika Sonckin poikia laivuri Mattsia ja sotapappi Abrahamia. Reunimmaiseksi oikealle kuvatun hahmon on tulkittu esittävän epitafin lahjoittajaa Henrik Sonckia. Lähteenoja on vuonna 1932 luetellut vasemmanpuoleiseen predellaan sijoittuvat henkilöt seuraavassa järjestyksessä: raatimies Henrik Antinpoika Sonkki sekä hänen poikansa sotapappi Abraham Henrici, laivuri Matti Henrikinpoika ja lahjoittaja Henrik Henrikinpoika. Tekstistä ei kuitenkaan käy ilmi, kummasta reunasta kirjoittaja aloittaa luettelon tai onko figuureja ylipäätään pyritty identifioimaan.
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti